Finalde 17 milyon TL destek geldi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Big Bang Startup Challenge sona erdi.

Birbirinden iddialı 10 bin girişim arasından sıyrılarak finale kalan girişimlere toplamda 17 milyon TL’yi aşan hibe ve yatırım desteği verildi. Finalde sahneye çıkmaya hak kazanan 20 girişim, 3DRubber, Axolotbio, Bikoshu, B-Preg, Compocket, Ecogear, Eyedius, GmPly, Hagelson, Hootsumo, Meta-lol, Nanomik, Physhome, Porima, Rofoods Micro Market, Scoutium, Simularge, Sports&Merits, Telegrapher Labs ve TrakTS oldu.

Eyedius, toplam 1 milyon 390 bin TL ödül ve yatırım alarak en çok kazanan girişim oldu. Bunu 780 bin TL ile Nanomik, 400 bin TL ile de Scoutium takip etti. 14 yatırımcı şirket ve yatırımcı ağı ile 10 bireysel yatırımcı da geleceği etkileyecek girişimcilere yatırım ve hibe desteğinde bulundu. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “2012 yılından beri toplam 1.150 girişime ve 3 bin 450 girişimciye destek verdik. Toplam 35 milyon TL değerinde yatırım alan girişimlerin toplam cirosu 55 milyon TL, toplam değerlemesi ise 415 milyon TL oldu. Sadece 6 yılda 175 girişimin aldığı desteklerle başarılı olmasını ve şirketleşmesini sağlayan İTÜ Çekirdek, 500’den fazla istihdam yarattı” dedi.