Maddi Kayıpların Nedeni Yanlış Alarm

Hırsızlığın yol açtığı maddi ve manevi kayıpların önüne geçmek kullanılan güvenlik sistemleri, giderek yaygınlaşıyor. Buna karşın eski teknolojiye sahip sistemlerin tercih edilmesi yanlış alarm üretilmesine ve kullanıcı tarafında gerçek tehlike anının gözden kaçmasına da yol açabiliyor.

Peki yanlış alarma sürekli maruz kalınmasının altındaki nedenler ne ve nasıl bir önlem almak gerekir?


Güvenlik sistemleri, son on yılda yükselen bir trend haline geldi. Artan güvenlik ihtiyacına çözüm olan bu sistemler, dünyanın her yerinde kullanılıyor. Özellikle Amerika nüfusunun yüzde 20’si ev ve iş yerini güvende tutmak için güvenlik sistemlerini tercih ediyor.
Sıklıkla kullanılmasına karşın, ihtiyaca uygun seçilmeyen ekipman tercihi, yanlış kurulum ya da insan kaynaklı hatalar, güvenlik sistemlerinin yanlış alarm üretmesine yol açıyor. Yapılan araştırmalar yılda üretilen alarmların yaklaşık yüzde 94’ünün yanlış olduğunu gösteriyor.


Sürekli sahte alarm üreten sistemler, kişinin güvenlik uyarılarına karşı ilgisini kaybetmesine ve gerçek tehlike durumlarını gözden kaçırmasına da neden olabiliyor. Yanlış alarmların sayısı en aza indirilirse, gerçek bir tehlike durumunda güvenlik sistemi sahipleri, sürece daha hızlı etki edebilir.


YANLIŞ ALARMLARIN ALTINDAKİ 5 NEDEN
Evcil Hayvanlar: Harekete duyarlı olan bazı sensör bazlı teknolojilerde, ortamda oluşan herhangi bir hareket kullanıcıya alarm üretmesini sağlar. Maliyeti düşük olan bu sistemde kimi zaman ortamda dolaşan evcil hayvanlar, hareket dedektörlerini harekete geçirerek, yanlış alarm üretilmesine neden olabilir.

Dış Ortam Koşulları: Ortamdaki kapı ve pencere gibi güvenlik riski taşıyan alanlara takılan sensör teknolojisi, genellikle iç ortam için uygundur. Kapı ya da pencerenin açılmasına bağlı alarm üreten bu sistemler, dış ortam koşullarında verimli çalışmazlar. Ayrıca sensör dışında yer alan çözümler ise yağmur, güneş gibi koşullardan etkilenerek yanlış alarm üretebilir. 

Düşük Pil Seviyesi: Kablosuz olarak tercih edilen güvenlik sistemlerinin çalışma prensibinde güç kaynağı olarak pil kullanılır. Pil seviyesinin azaldığı ve değiştirilmesi gereken durumlarda güvenlik sistemi yanlış alarm üretebilir ya da kullanıcı pilleri değiştiremeden sistem kendini kapatabilir.

Gevşek ya da Kilitsiz Kapı ve Pencereler: Kapı ve pencerelere takılan sensörlerin çalışma prensibinde alıcı ve verici arasındaki bağlantı yatar. Açık unutulan pencereler, rüzgârın etkisi ile açılabilir ve bu sensörlerin yanlış alarm üretmesine neden olabilir.

İnsan Kaynaklı Hatalar: Alarm sistemi faaliyete geçtikten sonraki süreçlerden kullanıcı sorumludur. Şifre kullanan alarm sistemlerinde, kullanıcıların yanlış şifre girmesi ya da alarm aktif konumdayken cam ya da kapı kilidini açık unutması hatalı alarmların üretilmesine neden olabilir.

PROAKTİF ÇÖZÜMLERE ODAKLANIN
Alarm sistemleri hırsızlar için caydırıcı etkisi olmasına karşın sıklıkla yanlış alarm üretmesi kullanıcılar tarafından dikkate alınmamasına ve alarmın kullanılmamasına neden olur. Bu durumda kullanıcının ev ya da iş yeri güvenliği sağlanamaz.
Yanlış alarmların önüne geçebilmek ve güven içinde yaşamak için;
GÖRÜNTÜLERİ ANALİZ ETMELİ: Güvenlik sisteminiz mutlaka görüntü anlamlandırma teknolojisi ile çalışmalı. Görüntüdeki insan ve evcil hayvan arasındaki farkı anlayarak, kullanıcıyı gerçek tehlike durumunda bilgilendirmeli.
PİL DURUMUNU DÜŞÜNMEYİN: Düşük pil seviyesine karşın sürekli değiştirilmesi gereken pil yerine elektrik ile çalışan sistemleri tercih edin. Bu sistemler elektrik kesintisi durumunda kullanıcıya mutlaka haber vermeli.
GÜVENLİK ASİSTANI: Güvenlik sisteminiz hayatınızı kolaylaştırmalı. Bu nedenle karmaşık altyapısı olan ya da kullanmak istemeyeceğiniz güvenlik sistemleri yerine kullanıcı dostu güvenlik sistemlerini tercih edin.
HER YERDEN BİLGİ ALIN: Yalnızca bulunduğu alanda ses çıkartan alarm sistemleri yerine kullanıcıya 7/24 alarm durumunun görüntülü bilgisini ileten güvenlik sistemlerini tercih edin. Bu sayede olay anına hızla müdahale edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Eyedius Akıllı Güvenlik Sistemi sayfasını ziyaret edebilir ya da canlı destek kısmından Eyedius ekibi ile görüşebilirsiniz.

Bülten

Bültenimize kayıt olarak tüm yeniliklerden haberdar olun