Dünya Gazetesi // Yüz Tanıma Teknolojisiyle Ulaşımı da Akıllaştıracak

Anasayfa > Basın Bültenleri > Dünya Gazetesi // Yüz Tanıma Teknolojisiyle Ulaşımı da Akıllaştıracak

StartersHub girişimlerinden biri olan Eyedius, yüz tanıma teknolojisiyle güvenlik sağlıyor. Girişim kendi geliştirdiği algoritmasını ulaşımı da akıllaştırmak için kullanmaya hazırlanıyor. 

 

Rezidans, AVM, fabrika ve konut siteleri için güvenlik sistemi girişimi Eyedius, benzerlerinden en önemli farklı yüz tanıma ile kimlik doğrulama teknolojileri geliştirmesi. Girişim geliştirdikleri sistemlerinin EDS, Mobese, araç içi kamera gibi sistemlere entegre olarak ulaşımı da akıllı hale getirmeyi hedefliyor.

 

StartersHub girişimlerinden biri olan Eyedius, ilk 4 ayında farklı güvenlik ijtiyaçlarına yönelik senaryolar oluşturulabilen kullanıcı dostu ürünü ile şu anda pek çok farklı sektörde müşterilerine ulaştı ve 150 liralık kontrata imza attı.

 

2017 yılında toplam 1.39 milyon TL yatırım aldı 

 

Ayrıca Eyedius, İTÜ Çekirdek tarafından düzenlenen Big Bang 2017’de toplam 1.39 milyon TL yatırım ve ödül toplamayı başardı. Aldığı yatırımları teknolojisini geliştirmek için harcayacak olan girişim, sistemlerini buluta çevirmeyi planlıyor. Yaklaşık 3 yıllık Ar-Ge’nin sonucu olan Eyedius’un geliştirdiği teknoloji giriş – çıkış noktalarındaki her bir bireyin algılanması ve saat bilgisiyle beraber kaydedilmesi, daha önce sisteme kaydedilen kişiler dışında girişlere izin verilmemesi misafir ya da ziyaretçinin uzun süreli kalışlarının fark edilip uyarı mekanizmalarının devreye alınması gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ortamı kullanıcısının yerine 7/24 izleyerek, kontrol altında tutuyor ve kullanıcı tarafından önceden belirlenmiş senaryolar dahilinde tehlike anında uyarılar üretiyor. Bu sayede kamera görüntülerini sürekli izlemek ya da kontrol etmek zorunda kalmayan kullanıcılar, yalnızca gerekli zamanlarda hem bilgisayarından hem de cep telefonundan gerçek zamanlı uyarılar alabiliyor.

 

%94 yanlış alarm veriliyor

 

Güvenlik sistemlerindeki alarmların yüzde 94’ünün yanlış alarm olduğunu ifade eden Kurucu Ortaklarından Simay Danış, insan faktörünü devre dışı bırakarak kullanıcılarına daha güvenli ve daha huzurlu yaşam alanları sağlamak istediklerini dile getirdi. Teknolojilerinin var olan kamera ve bilgisayar sistemleriyle sorunsuz çalıştığını kaydeden Danış, yüzde 99.8’lik bir başarı oranıyla çalışan ve tamamen kendileri tarafından geliştirilen algoritmalarının 3 milyona yakın kişi için test edildiğini belirtti. Danış, Eyedius teknolojisinin bir yüzü analiz etmesi ise ortalama 47 ms sürdüğünü ifade etti.

 

Algoritmalarının ulaşım için de kullanılabileceğini belirten Danış, “Trafiği rahatlatmak ve yolculuklarını güvenli hale getirmek için kullanabiliriz. Akıllı ulaşım için bir adım olabilir. Bu tip senaryolar için de çalışıyoruz” dedi.

 

Dünya Gazetesi – 6 Şubat 2018