Para Dergisi // Teknoparkların En İddialı 4.0 Şirketleri

Anasayfa > Basın Bültenleri > Para Dergisi // Teknoparkların En İddialı 4.0 Şirketleri

Bunlar Endüstri 4.0’ın bileşenleri, veri analitiği, nesnelerin interneti, büyük veri, robotlar ve akıllı imalat sistemlerine odaklanan en iddialı teknopark firmaları. Kimi adını dünyaya duyurmuş, kimi de potansiyeli ile umut vadediyor. 

 

Üniversite bünyelerinde yer alan teknoparklarda neredeyse her gün yeni bir icat yapılıyor, dijital çapa farklı bir pencere açılacak işler geliştiriliyor. Endüstri 4.0 konseptinde yazılım ve donanım geliştiren firmalar ise, 4.0 sanayi devriminin ayak seslerinin kapımıza kadar geldiği şu günlerde ayrı bir önem arz ediyor. Biz de 4.0 alanında arge yapan ve ürün geliştiren en iddialı şirketleri bir araya getirdik…

 

EYEDIUS

 

Görüntüyü Anlamlandıran Yapay Zeka

 

Görüntüleri anlamlandırma teknolojileri ile kişiye ve ihtiyaca özel güvenlik hizmeti amacıyla kurulan Eyedius, akıllı güvenlik çözümleri sunuyor. Mevcut kameralara entegre olarak çalışabilecek Eyedius, bünyesinde barındırdığı yapay zeka teknolojisi ile pek çok olası senaryoyu, içinde bulunduğu duruma göre değerlendiriyor ve hızlı karar verme yeteneği sayesinde kullanıcılarını gerçek zamanlı olarak uyarıyor. Özellikle toplu yaşamın hakim olduğu site ve konut gibi yaşam alanlarının yanı sıra inşaat sahaları, oteller, iş merkezleri, bankalar, üretim tesisleri gibi her tarzdan ve her sektörden faaliyet gösteren işletmelere güvenlik asistanı olarak hizmet sunuyor. Mobil aplikasyonlara entegre çalışabilen yüz tanıma teknolojisi ile uygulamaya giriş güvenliği hizmeti sağlayabiliyor.

 

İTÜ Arı Teknokent bünyesinde 2014 yılında Gökhan Tuna, Simay Danış ve Serdar Yılmaz tarafından kurulan Eyedius, ürününü 2017’de piyasaya sürdü. Teknolojisinin altyapısını ise iki adet TÜBİTAK 1507 desteği ile geliştirilen Hedef Sıfır projesi oluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük girişimcilik etkinliklerinden biri olan İTÜ Çekirdek Big Bang 2017’de 11 bin girişim arasından ilk üçe girmeyi başaran Eyedius’un CEO’su Gökhan Tuna, “Hem sayı hem de miktar olarak en çok yatırım alan girişim olduk. Toplamda 1.39 milyon lira yatırım ve ödül kazandık. Sürekli gelişen teknolojimiz ile Türkiye güvenlik pazarında büyümeyi, yaşam alanları ve ticari işletmelerde güvenlik seviyesini arttırmayı hedefliyoruz. Bu teknolojiyi global pazarda herkesin kolaylıkla satın alabileceği ve erişebileceği bir noktaya getirmek istiyoruz” diyor.

 

Para Dergisi – 26 Aralık 2017