Skip links

Personel Devir Oranını Yapay Zeka İle Düşürün

Son yıllarda iş dünyasının en önemli sorunlarından biri haline gelen yüksek personel devir oranı, şirketlerin kârlılığını olumsuz yönde etkiliyor. Şirketlerin işten ayrılan kişi yerine yeni bir çalışan katma maliyeti ise çalışan bağlılığını korumaktan çok daha yüksek maliyetlere yol açıyor. Yapay zeka uygulamaları ile personel devir oranını düşürebilmek mümkünken aynı zaman da ekip verimliliği de arttırılabilir. 

Şirketler, üretim ve hizmet kalitesini arttırırken, son yıllarda giderek önem taşıyan bir sorun ile karşı karşıya. Şirket çalışanlarının işten çıkma sıklığının artması, “Büyük İstifa” dalgasının her geçen gün büyümesine yol açıyor. Özellikle şirketlerde bu durum personel devir oranı olarak belirlenirken, işten çıkma sıklığının artmasının kontrol edilmesi ve bu devir oranı hızının düşük olması büyük önem taşıyor.

Yüksek Personel Devir Oranı Şirketlerin Kârlılığını Düşürüyor

Dünya çapında, ortalama personel devir oranı %11.6 olarak, Türkiye İşverenler Sendikası TİSK tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise Türkiye’de ortalama personel devir oranı %25 olarak belirtiliyor. Şirketler, işten ayrılan personel yerine yeni bir çalışanı işgücüne dahil ederken, bu süreç şirketlerin organizasyon hedeflerine, kârına ve üretim performanslarına olumsuz yönde etki oluşturuyor. 

Şirketi Uçtan Uca Etkiliyor

Yüksek personel devir oranına sahip şirketlerin karlılığı düşerken, ekip içerisinde de olumsuz bir etki oluşturuyor. 

Üretim Ve Hizmet Kalitesi Düşüyor: Çalışanların işten sıklıkla ayrılması ile üretim ve hizmet kalite oranı eşdeğer ilerliyor. İşten sıklıkla ayrılan çalışanların olması durumunda yerine gelecek yeni birinin gelmesi için geçen sürede üretim ya da hizmet kalitesi düşüyor. 

Yüksek Maliyetler: Şirket bünyesine yeni birinin katılması için verilen ilan, insan kaynakları gücü ve yeni kişinin işe adaptasyon sürecinden kaynaklanan maliyetler oldukça yüksektir. 

Çalışan Bağlılığı Azalıyor: Şirkette çalışan kişinin ayrılması, ekip düzenin bozulmasına ve şirket içerisinde hiyerarşinin bozulmasına yol neden oluyor. Bu durumda diğer çalışanların da şirket içerisinde huzuru bozuluyor ve yeni iş arayışına başlıyor. 

Ekip Verimliliğini Yapay Zeka İle Arttırın

Şirket içerisinde işten ayrılan kişilerin yerine yeni bir çalışanı iş gücüne dahil etmek, mevcut çalışanı iş gücü içerisinde tutmaktan daha maliyetli. Bir çalışanın işten ayrılması ve yerine yeni birinin gelmesi işletmelere ortalama olarak ortalama yıllık maaşın %50’sine kadar maliyet oluşturabiliyor. Bu nedenle şirketlerin, çalışanlarının ihtiyaçlarını dinlemeleri, çalışan bağlılığı oluşturmaları, iş gücü devir oranının azaltılması için en etkili yöntemdir. 

Artık dijitalleşen çağda, iş gücü devir oranını azaltmanın yolu yapay zeka uygulamalarından geçiyor. Şirketlerde kullanılan mevcut kameralar ile en yoğun çalışan kişileri belirleyebilir, mola sürelerinin arttırılması ve dinlenmesi sağlanabilir. Şirket içerisinde maksimum verim ile çalışan ekip üyelerine yönelik çeşitli analiz raporları oluşturularak, ödüllendirme sistemi ile çalışan bağlılığı yaratılabilir. 

Eyedius One İşyeri Zekası™, işletmenizi analiz eder ve ihtiyaçlarınıza özel ölçümlemeleri raporlar üretmenizi sağlar. Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir ya da bizlere ulaşabilirsiniz. 

This website uses cookies to improve your web experience.