Eyedius, yapay zekâ ve ileri düzey görüntüleri anlamlandırma teknolojisiyle, tehlike riski taşıyan durumlarda gerçek zamanlı uyarılar üreterek güvenli ulaşım çözümleri üreten akıllı güvenlik asistanıdır. Eyedius’un akıllı ulaşım asistanı, yol ve yolcu güvenliğini sağlayarak, araçların ve yayaların trafikte güvenli ve sorunsuz şekilde hareket etmesini sağlar.
Eyedius, ulaşım sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışması için, görüntüleri tespit etmek, tanımlamak, analiz etmek, uyarmak ve uzaktan kontrol etmek gibi pek çok farklı yazılımı tek bir platformda buluşturur.

GÜVENLİ YOLCULUK İÇİN TEHLİKESİZ YOLLAR

Araçların kaza yapmasındaki önemli nedenlerden biri de yol üzerinde bulunan ve tehlike yaratan objelerdir. Bir araçtan yola düşen paket ya da araç lastiği gibi yabancı cisimler, araçların kaza yapma olasılığını artırır. Eyedius, ileri düzey görüntü işleme teknolojileri sayesinde, yollardaki tehlikeli durumları tespit ederek kullanıcıyı anlık uyarılarla bilgilendirir ve tehlikelerin önüne geçmeyi hedefler.

GEÇİŞ ÖNCELİĞİ İLE HAYAT KURTARIR

Yoğun trafikte, geçiş üstünlüğüne sahip kamu araçları istenilen noktaya ulaşmakta zorluk yaşarlar. Eyedius’un “Akıllı Sinyalizasyon” özelliği, trafik ışıklarında oluşan yoğunluklara maruz kalan ambulans, itfaiye gibi geçiş önceliğine sahip araçların en kısa sürede istedikleri noktaya ulaşmasına yardımcı olur. Sistem, bu araçların güzergâhında tespit edilen tüm trafik ışıklarını öncelik sırasına göre kumanda eder ve trafik oluşumunu engelleyerek sorunsuz geçişi olası en uzak mesafeden sağlar.

YOLDA TERS GİDEN BİR ŞEY VARSA, EYEDIUS SİZE SÖYLER

Ters yöne girilmesi, emniyet şeridinin ihlal edilmesi gibi durumlar, trafikte araç ve yaya güvenliğini tehlikeye atar ve trafiğin olağan akışını bozar. Bu gibi durumlarda, Eyedius’un akıllı yazılımı araçların yol üzerindeyken bulunduğu yön ve hareketlerini algılar, oluşan yön ihlallerini tespit ederek gerekli kişilere uyarılar üretir.

YOĞUNLUĞA GÖRE DEĞİŞEN TRAFİK IŞIKLARI

Eyedius, mevcut kameralarla izlediği görüntüler üzerinden aktif yoğunluk ölçümü yaparak trafik durumunu canlı olarak takip eder. Bu analizlere bağlı olarak akıllı kavşak yönetimi ve akıllı sinyalizasyon uygulamalarıyla trafik yoğunluğunu en aza indirir. Trafik ışıklarının standart bekleme sürelerini trafik yoğunluk ölçümüne göre değiştirerek trafik ışıklarını daha akıllı hale getirir.

OLAY ANALİZİ

Trafikte yolda kalan ya da kaza yapan bir araç hem yeni bir kaza olmasına hem de trafik yoğunluğunun artmasına sebep olabilir. Diğer sürücüler tarafından fark edilemeyen araçlar, araç ve can güvenliğini tehlikeye atar. Eyedius, yol üzerinde aniden duran ya da belirli süre boyunca hareket etmeyen aracın hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlayarak olay yerine ânında müdahale edilmesini sağlar.