Skip links

Enerji Tüketimini Yapay Zeka Çözümleri ile %50 Azaltmak Mümkün

Enerji tüketimi, her geçen daha da fazla artış gösteriyor. Tüketimin en fazla olduğu bina sektöründe, enerjiyi daha verimli kullanmak için gelişen teknoloji ile birlikte güvenlik kameraları ve yapay zeka çözümleri ön plana çıkıyor. İşletme içerisini kameralar aracılığı ile izleyen yapay zeka çözümleri, anlık gerçekleştirdiği enerji kontrolleri ile tüketimi azaltarak, işletme giderlerini düşürüyor. 

Enerji tüketimi, son yıllarda giderek artış gösteriyor. Özellikle bina sektörü, enerji tüketiminde ilk sırada yer alırken, bu alanda geliştirilen teknolojik çözümler, tasarruf sağlamaya yardımcı oluyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; bina sektörünün dünya genelinde nihai enerji payı %30, küresel elektrik tüketimindeki payı ise %50 olarak olarak belirtiliyor. Tüm dünyayı etkileyen ve azaltılması hedeflenen karbon emisyonların üçte biri ise bina sektörü kaynaklı olarak gösteriliyor. 

Enerji Verimliliğinin Yolu Teknolojiden Geçiyor

Sanayi, perakende gibi sektörlerde hizmet veren işletmeler, binalarda enerjiyi daha verimli kullanmak için günümüzde çeşitli uygulamaları kullanıyor. Özellikle son yıllarda akıllı binalar ile birlikte bina yönetim sistemleri (BMS), enerji takibi ve yönetimi konusunda yardımcı oluyor. Binalarda yer alan ve ısıtma, iklimlendirme, havalandırma, aydınlatma gibi mekanik altyapıları takip eden bu sistemler, işletmelerin tüketimini izler ve raporlar. 

Kameralar Güvenliğinizi Sağlarken Enerji Tüketiminizi de Azaltır

Son yıllarda hayatımızın her alanında yer alan yapay zeka ve görüntü işleme teknolojileri, binalarda enerji verimliliğini sağlamak konusunda da önemli bir yere sahip. İşletmelerde kullanılan mevcut güvenlik kameraları, yapay zeka teknolojisi ile birlikte artık yalnızca maddi kayıpları önlemekle kalmıyor, aynı zamanda enerji tüketimini de kontrol altına alarak, verimliliği sağlıyor. 

İçeride Kimse Yoksa Açık Kalan Cihazlar Otomatik Kapatılır

Ortamı 7/24 izleyen kameralar, yapay zeka tabanlı çözümler ile daha akıllı hale geliyor. Ortamı izlerken, aynı zamanda elektronik cihazların da çalışma durumunu kontrol eden bu yapay zeka tabanlı çözümler, işletmeleri daha verimli hale dönüştürüyor. İşletmenin içerisinde kimsenin kalmadığını kameralardaki görüntüyü analiz ederek anlayan bu çözümler, eş zamanlı olarak açık kalan elektronik cihazları da tespit ediyor. Kullanıcısına mobil cep telefonuna uyarı göndermenin yanı sıra açık kalan cihazları da otomatik olarak kapatır.

Kapalı Olsa da Fişte Takılı Cihazlar Enerji Harcamaya Devam Eder

İşletmelerde kullanılan enerji tüketimini kameralar aracılığı ile yöneten yapay zeka tabanlı çözümler, tüketimi yarı yarıya azaltır. Bilgisayar, ısıtıcı, ışık gibi elektronik cihazlar, kapalı olsa dahi fişte takılı oldukları için aktif elektrik tüketimine devam eder. Yapay zeka tabanlı çözümler ile işletmelerin çalışmadığı zamanlarda elektronik cihazların otomatik olarak elektrik bağlantısı kapatılır. Bu sayede her ay binlerce kilovat tasarruf sağlanarak, işletme gider maliyetleri düşürülür.

This website uses cookies to improve your web experience.